Jdi na obsah Jdi na menu
 


Giovanni Christiaan van Bronckhorst (* 5. února 1975, Rotterdam) je nizozemský fotbalový levý obránce hrající nyní v Barceloně. Fotbalovým fanouškům je znám i pod přezdívkou Gio.

Glasgow Rangers

Gio odešel hrát do zahraničí už v roce 1998, jeho působištěm se stalo skotské Glasgow, kde jej přivedl někdejší trenér Dick Advocaat. Jeho debut byl pozoruhodný, ihned ve svém prvním zápase vstřelil branku. Za své působení u Rangers vsítil celkem třináct gólů, a i proto si jej vyhlédl pro své další služby Arsenal.

Arsenal

Jeho angažmá na Highbury nebylo moc vydařené. Ačkoli dostal místo ve středu pole po boku Patricka Vieiry po měsíci se vážně zranil, přetrhl si kolení křížový vaz.

Když se vrátil po zranění, místo v základní sestavě si nemohl vybudovat, proto většinu času seděl vysedáváním na lavičce náhradníků a na trávník se dostal pouze sporadicky.

FC Barcelona

V sezóně 2004/05 se na Gia konečně opět usmálo štěstí, stal se součástí transferu za Francesca Fabregase, který odešel z Barcy do Arsenalu, van Brockhorst míříl opačným směrem.

V Barceloně už tehdy působil Frank Rijkaard, van Bronckhorstův krajan a možná i díky tomu si získal jeho důvěru. Gio dostal novou roli, jeho úkolem bylo hrát na levé straně obrany.

Tam se mu začalo velmi dobře dařit a za jeho výkony jej španělští fanoušci začali opěvovat. Novináři mu posléze přiřkli po vzoru jiných fotbalistů zkrácení jména na Gio, které se uchytilo a nosí jej i na dresu.

Reprezentační kariéra

Svůj reprezentační debut měl van Bronckhorst už v srpnu 1996. Za dobu u národního týmu Nizozemí už byl na dvou světových šampionátech i na dvou mistrovstvích Evropy.

Na mistrovství světa ve fotbale v roce 2006 byl v divokém osmifinálovém zápase proti Portugalsku vyloučen. Toto vyloučení bylo už pouze jakousi pomyslnou tečkou za tím to zápasem, ve kterém padlo rekordních 16 žlutých a 4 červené karty.

Televizním kamerám se nejvíce zamlouval závěrečný obrázek, kde seděl van Bronckhorst společně s dalším vyloučeným Decem na schůdcích a nerušeně debatovali.