Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jackob Stam (*17. července 1972 Kampen, Nizozemí) je nizozemský fotbalový obránce hájící barvy Ajaxu Amsterdam, který je fotbalovým fanouškům znám pod jménem Jaap Stam.

Kariéra

Stam začal svou fotbalovou kariéru v amatérském klubu DOS Kampen. V roce 1992 zažil svůj profesionální debut v dresu FC Zwolle. Průlom v kariéře nastal v sezóně, kdy hrál za Willem II Tillburg. Šokující vítězství 1:0 nad Ajaxem zařídilo stěhování Jaapa Stama do PSV.

O dva a půl roku později se stal Stam nejdražším holandským hráčem a obráncem v histrorii. Tehdy za něj Manchester United zaplatil 10,5 milionů liber. Během tří let, kdy Stam v Manchesteru působil, vyhrál anglickou ligu, FA Cup a pohár UEFA.

Během sezóny 2001/02 byl Stam kontroverzně prodán do Lazia Řím za 16,5 milionu liber. Údajně byl prodán kvůli výrokům ve své knize na hlavu trenéra Manchesteru United Alexe Fergusona.

Během působení v Laziu byl usvědčen z používání dopingu, konkrétně z užívání nandrolonu a dostal od dopingové komise pětiměsíční zákaz, který mu byl po odvolání zkrácen na čtyři měsíce.

30. ledna 2006 oznámil, že se hodlá vrátit do Nizozemska a hrát tamější ligu Eredivisii. Dvouletou smlouvu podepsal v Ajaxu. Pro mnohé to bylo překvapivé rozhodnutí, jelikož se čekalo, že se vrátí do některého ze svých někdejších klubů PSV nebo SC Heerenveen.

Svůj debut v dresu nizozemské fotbalové reprezentace měl Jaap Stam 24. dubna 1996. Nakonec za reprezentaci odehrál 67 utkání a vstřelil 3 góly. Do podvědomí fanoušků se dostal v národním dresu hlavně fakt, že v důležitých zápasech Jaap Stam nikdy neproměnil penaltu. Ani na mistrovství světa v roce 1998 a Euru 2000.

Reprezentační kariéru ukončil po Euru 2004 v Portugalsku s tím, že se chce věnovat své rodině a klubové kariéře.