Jdi na obsah Jdi na menu
 


Xavi Hernández Creus (*25. ledna 1980 Terrassa, Španělsko) je španělský fotbalový záložník hrající v klub FC Barcelona, známý spíš pod jménem Xavi.

Xavi je považován za jednoho z nejlepších tvůrců hry v Evropě. A ve Španělsku získal nálepku v současnosti nejlepšího záložníka. Xavi je vyhlášený po celé Evropě hlavně svým technickým umem a rychlostí.

 Kariéra

Celý svůj fotbalový život zatím tráví na barcelonském Nou Campu, kterému se upsal už ve svých jedenácti letech. Rychle vyzrál ve vynikajícího hráče a ve velmi mladém věku už nastupoval ve druhé lize za B tým Barcelony.

Jeho fotbalové schopnosti mu umožnily už v roce 1998 svůj debut za A tým. Jeho první zápas byl oslňující, ihned se trefil do sítě týmu z Mallorcy. V týmu Louise van Gaala se ihned stal klíčovým hráčem a je považován za jednoho z těch, kteří se zařídilo o znovuzrození Barcelony. Pevné místo v základní sestavě uprostřed pole si držel během působení všech trenéru ať to byl van Gaal, Carles Rexach, Radomir Antič nebo Frank Rijkaard.

Svůj první vítězný reprezentační zápas hrál proti Holandsku. A svými dalekonosnými střelami a obratností si hned získal srdce fanoušků španělské reprezentace.

Jeho nominace na mistrovství světa v Německu provázela mnoho spekulací a rozbouřených reakcí, neboť se před šampionátem zranil, ale stihl se dát do pořádku a získal důvěru trenéra Luise Aragonése, který řekl na jeho adresu: „Vy říkáte, že je hazard vzít Xaviho na mistrovství světa, ale skutečný hazard je nechat ho doma“.

V samotném turnaji měl Xavi pro Španělsko velký význam. Odehrál všechny zápasy do konce a v zápase proti Ukrajině byl dokonce jmenován nejlepším hráčem zápasu.

Xavi velice dobře čte hru k tomu velice dobrý tvůrce hry, který je schopen diktovat tempo utkání.